Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Babylon Sözlüklerini KTranslator'da Kullanmak
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 21 Ocak 2010 18:36:38

KDE masaüstü ortamı için hazırlanmış olan KTranslatorBağlantı dışarı gidiyor isimli bir sözlük yazılımı bulunuyor. Bu yazılımı dağıtımınızın paket yöneticisi aracılığıyla kurabilirsiniz.
KTranslator'ı biraz incelerseniz oldukça güzel bir program olduğunu görürsünüz. BabylonBağlantı dışarı gidiyor isimli sözlük programını daha önce kullandıysanız bu tarz programları bilirsiniz. Mesela KTranslator'la bir sözcüğü çevirmek isterseniz CTRL tuşuna basarken sözcüğü seçin. Küçük bir pencerede çeviri sonuçları çıkacaktır.Tabi program bu çeviri işlemlerini yapabilmek için sözlük dosyalarına ihtiyaç duyuyor.
Desteklediği sözlük dosyası tipleri ise:
* Düz metin sözlük
* DICT dözlük dosyası
* Babylon sözlük dosyası
* StarDict sözlük dosyası
* Sdictionary sözlük dosyası

KTranslator .bgl uzantılı Babylon sözlük dosyalarını destekliyor ancak ben birkaç sözlük dosyasını denedim çalışmadı. Bu sebeple elimdeki Babylon sözlük dosyalarını başka bir formata çevirme ihtiyacı duydum. Bu .bgl uzantılı Babylon sözlük dosyalarını .ifo uzantılı StarDict sözlük dosyalarına çevirdim ve çalıştılar. Aslında bu konunun başlığı Babylon sözlük dosyalarını StarDict sözlük dosyalarına çevirmek olarak da yazabilirdim.

Şimdi çevirme işlemini adım adım anlatayım:
Çevirme işleminde 2 adet araca ihtiyacımız olacak. Bunlar dictconv, stardict-tools. Eğer debian türevi (mesela Ubuntu) bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız şu komutlarla bu araçları kurabilirsiniz:
sudo apt-get install dictconv_

sudo apt-get install stardict-tools_


1) Şimdi elimizdeki .bgl uzantılı Babylon sözlük dosyasının adını "sozluk.bgl" olarak kabul edelim. Bu dosyayı dictconv kullanarak .dic uzantısına çevireceğiz. Komut satırına geçin ve sozluk.bgl nin bulunduğu dizine gelin. Şu komutu çalıştırın:
dictconv -o sozluk.dic sozluk.bgl_

sozluk.dic adından yeni bir dosya oluşacak.


2) Bu .dic dosyasında bazı temizlikler yapamız lazım. Şu komutu çalıştırın:
cat sozluk.dic | sed 's/\$[0-9][0-9]*\$\t/\t/' > sozluk_yeni.dic
_

sozluk_yeni.dic adından bir dosya oluşacak.


3) Son olarak da bu dosyayı Stardict formatına çevirelim.
/usr/lib/stardict-tools/tabfile sozluk_yeni.dic_

3 adet dosya oluşacak:
sozluk_yeni.dict.dz
sozluk_yeni.idx
sozluk_yeni.ifo


Şimdi KTranslator'ı açın ve sözlük ekleme bölümüne girin. Sözlük tipi olarak StarcDict tipini seçin ve oluşturduğunuz sozluk_yeni.ifo dosyasını seçin. Artık sözlüğünüz çalışacaktır.
Anahtar kelimeler:

1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:34:57