Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Keloğlan Matematik Ülkesinde
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 06 Şubat 2010 17:51:46

YAZILIMIN AMACI

KELOĞLAN MATEMATİK ÜLKESİNDE Edusoft tarafından Macromedia Flash kullanılarak 2009 yılında yapılmıştır. Program henüz piyasaya sürülmemiştir. 2010 başında satışa çıkarılması planlanmaktadır.

Yazılım, 5-7 yaş arasındaki çocukların düşünme yeteneklerini geliştirmek, matematiği sevdirmek üzere hazırlanmış bir çokluortam eğitim yazılımıdır. İlköğretim 1. Sınıf Öğrencilerini hedeflemektedir. Programda yer alan oyunlarla çocuklar gözlemleme, problem çözme yeteneklerini geliştirecekler, hikayenin akışıyla birlikte hoşça vakit geçireceklerdir. Yazılım MEB müfredatına uygun olarak tasarlanmıştır. İlköğretim 1. Sınıf Matematik Dersi müfredatına tam uygundur.


SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Ses kartı, klavye, fare vs. çevre birimleri bulunan standart bir bilgisayarda rahatlıkla çalışabilmektedir.
Macromedia Flash Player gerekmemektedir. Program kendi exe`si sayesinde bağımsız olarak çalışabilmektedir.


YAZILIMIN TANITILMASI

keloglan-matematik-ulkesinde.png
Program kurulup masaüstünden çalıştırıldığında yukarıdaki ana menü karşımıza gelmektedir. Sol taraftan “Macera Seç” yönünde gidildiğinde aşağıdaki harita görülmektedir.

keloglan-harita.png
Eğer sağdan(Ünite Seç) gidilirse tüm maceralardaki konuların listesini içeren bir menü çıkmaktadır.Öncelikle Keloğlan annesinin onu para kazanması için çalışmaya göndermesi üzerine ormana odun kesip satmaya gider. Ancak Ak Sakallı Dede Keloğlan'ın çok iyi niyetli olduğunu görmesi üzerine ona bir yaprak verir ve zorda kaldığında onu çağırmasını söyler.
keloglan-macera.png


Bu şekilde maceralara atılan masallardan tanıdığımız Keloğlan insanlara yardım ederek onları kurtarıp gönüllerini fethediyor. Hikâyenin uygun yerlerinde mesajlar verilerek çocuklara iyilik, doğrulukla ilgili telkinler veriliyor ve çeşitli tarzlarda oyunlarla eğlenirken öğrenme fırsatı veriliyor. Şimdi bu oyunlardan bazılarına göz atalım.keloglan-oyun-bulut.png
Örneğin kullanıcının karşısına çıkacak ilk oyunda hareket eden bulutlar üzerindeki küreye benzeyen varlıkların seçilmesi istenecek. Burada öğrencinin fare kullanma becerisinin yanı sıra küreyi kavramış olması da ölçülmektedir. Yanlış bir varlık seçildiğinde sesle uyarı verilerek hata yapıldığı belirtilmektedir.


Tüm varlıklar toplandığında ise “Yaşasın başardık” diye Keloğlan'ı zıplatarak öğrencinin sevinmesi sağlanmıştır.


yasasin-basardik-keloglan.pngBir başka oyunda ise uzunluk-kısalık kavramının öğretilmesi amacıyla ağaç, çiçek, hayvan gibi varlıklar kullanılarak hangisinin uzun, hangisinin kısa olduğu sorulmuştur. Tabi bu sorulara geçmeden önce ak sakallı dedemiz bize uzunluk-kısalık kavramı hakkında bilgiler veriyor.
agaclar.png


Daha sonra az-çok kavramına geçilerek birkaç uygulamadan sonra rakamlar bir şarkı eşliğinde tanıtılıp ağaçtaki elmalar, kuşlar saydırılarak rakamlarla ilgili uygulamalar yaptırılmaktadır.

elma-agaci.png


YAZILIMIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Edusoft, Keloğlan Matematik Ülkesinde isimli eğitim yazılımlıyla gerçekten takdir edilecek bir işe imza atmış. Yazılımdaki tüm çizimleri kendileri çizdikleri belli oluyor. En küçük detaya kadar tüm dekorlar oradan buradan çalınmadan tek tek çizilmiş. Seslendirmelerde oldukça iyi ancak ses kalitesinde hissedilir bir düşüklük var. Ses kalitesi arttırılırsa daha keyifli bir yazılım haline gelebilir.
Programın bir başkahraman eşliğinde süren güzel bir hikâyesi olmasının küçük yaştaki çocukların dikkatini toplamasında önemli rolü var. Bu sayede çocuk dikkatle hikâyeyi takip ediyor ve ara ara verilen ahlaki mesajlar sayesinde toplumsal ahlak konularında bilgi sahibi oluyor. Ak Sakallı Dede’nin anlatımları da oldukça etkili. Konuştuğu dilin sade olması küçük yaştaki çocukların anlayabilmesini kolaylaştırıyor. Çocukların günlük hayatta çevrelerinde gördükleri materyalleri örnek olarak göstermesi de akılda kalıcıcığı arttırıyor.
Çoğu zaman Ak Sakallı Dede eşliğinde oynanan oyunlar ise dikkat toplamaya yönelik ve oldukça eğlenceli. Ancak oyunlarda her zaman öğrencinin ne yapması gerektiği çok açık bir şekilde anlatılmıyor veya çok hızlı söylenen birkaç cümle ile anlatılıyor. Bu da bir öğretmen veya ebeveyn rehberliğinde kullanımı gerektiriyor. Tüm oyunlar böyle değil ancak bazılarının anlaşılması zor. Daha fazla ve yavaş yavaş açıklama yapılabilir.

Keloğlan Matematik Ülkesinde Programının deneme sürümünü >> indirmek için tıklatınız. <<Bağlantı dışarı gidiyor

Yapımcı SayfasıBağlantı dışarı gidiyor
Anahtar kelimeler:


mahonick
Üye
mahonick

Puan: 1768.5

mahonick şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 06 Şubat 2010 21:43:03 | # 1

emeğe teşekkür ederiz ama bunun tam sürümü yok mu yada buna benzer bir programın..?

sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 06 Şubat 2010 22:30:26 | # 2

Program henüz satışa sunulmamış. Çıktığı zaman satın alabilirsiniz. Deneme sürümünde de baya bi bölüm var denediniz mi hiç?

edusoft
Üye
edusoft

Puan: 3.5

edusoft şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Temmuz 2010 13:50:21 | # 3

Keloğlan Matemetik Ülkesinde ürünü satışa sunulmuş olup http://www.ilkokuma.bizBağlantı dışarı gidiyor yada http://www.edusofttec.comBağlantı dışarı gidiyor adreslerinden temin edebilirsiniz. Çok yakında Bimeks, elektroworld, vatan mağazalarında da satışta olacaktır.

sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 23 Temmuz 2010 23:20:24 | # 4

edusoft bana ücretsiz olarak Keloğlan Matematik Ülkesinde tam sürümünü gönderdi. Kendilerine teşekkür ediyorum.
Tam sürümde artık haritanın tamamındaki maceralar oynanabiliyor. Deneme sürümündeki bölümlerde de bazı rötüşler yapılmış. Mesela hikayenin başında Keloğlan'ın evindeki ocakta kazan kaynamıyordu ama tam sürümde altı yanıyorsirit
Bunun gibi ufak tefek iyileştirmeler göze çarpıyor.
Beni rahatsız eden bir sorunu da belirtmek istiyorum. Seslerde biraz problem var. Çoğu sahnede Keloğlan'ın sesi ile karşısında konuşan kişinin sesi aynı düzeyde değil. Karşıda konuşanın sesi duyulabilicek bir ses seviyesindeyken Keloğlan'ın ne dediği duyulmuyor. Aynı şekilde bazı yerlerde müzik ve konuşmalarda da böyle bir problem var. Yani ses düzeyleri aynı değil. Hoparlörü biraz daha fazla açarak çözülebilecek bir sorun ama olmasa iyi olurdu.

Tüm bölümleri oynamadım ama final baya bi zorlu olmuş saskin Farkettiğim başka şeyler olursa oynadıktan sonra buraya yazarım. Ayrıca bir çocuğa oynatıp gözlemlemeyi düşünüyorum.

scripter
Üye
scripter

Puan: 344

scripter şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 01 Ekim 2010 18:21:22 | # 5

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Bilişim Teknolojileri Dersi için hazırladığı etkinlik CD lerinde de buna benzer dökümanlar bulabilirsiniz.

pardus
Üye
pardus

Puan: 132.5

pardus şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 14 Ekim 2010 10:18:18 | # 6

teşekkür ederim.güzel anlatım olmuş..

NeRoN
Üye
NeRoN

Puan: 150

NeRoN şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 05 Aralık 2010 01:27:52 | # 7

Emeğe teşekkürler Keloglan her yerde karsımızda.
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:34:09