Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Yazar Arama
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 15 Eylül 2009 01:51:43

Yazar arama özel bir bilimsel yazıyı bulmanın en etkili yolarından biridir. Aradığınız yazıyı kimin yazdığını biliyorsanız arama terimlerinize yazarların soyadlarını ekleyebilirsiniz.
Örneğin:
[friedman gerilemeBağlantı dışarı gidiyor] araması, Friedman adındaki kişiler tarafından yazılmış gerileme konusundaki yazıları döndürecektir. Eğer yazarın tam adı ya da soyadı ve adının ilk harfleri ile arama yapmak istiyorsanız adı tırnak içinde girin: ["jh friedman"Bağlantı dışarı gidiyor].
Bir kelime hem bir kişinin adı hem de cins isim olduğunda "author:" operatörünü kullanabilirsiniz. Bu operatör yalnızca hemen ardından gelen arama terimini etkiler ve "yazar:" ile arama teriminiz arasında boşluk olmamalıdır.
Örneğin:
[yazar:çiçeklerBağlantı dışarı gidiyor] araması, adı Çiçekler olan kişilerin yazdığı yazıları döndürür, oysa [çiçekler -yazar:çiçeklerBağlantı dışarı gidiyor] araması çiçekler hakkındaki yazıları döndürür ve adı Çiçekler olan kişilerin yazdığı yazıları göz ardı eder (bir arama teriminin önündeki eksi işareti bu arama terimini içeren sonuçları hariç tutar).
Aramanızı hassaslaştırmak için operatörü yazarın tırnak içindeki tam adı ile kullanabilirsiniz. Tam ilk adları kullanmak yerine ilk harflerini kullanmayı deneyin çünkü, Google Akademik’te dizine eklenen bazı kaynaklar yalnızca ilk harfleri sağlamaktadır.
Örneğin:
Donald E. Knuth tarafından yazılmış yazıları bulmak için, [author:"d knuth"Bağlantı dışarı gidiyor], [author:"de knuth"]Bağlantı dışarı gidiyor ya da [author:"donald e knuth"Bağlantı dışarı gidiyor] aramalarını deneyebilirsiniz.
Anahtar kelimeler:

1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:32:08