Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Algoritma Soruları 4
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 23 Ağustos 2009 14:55:35

10 adet programlama algoritması sorusu ve akış diyagramı çizilerek çözülmüş cevapları. Bilgisayar ve Algoritmalar dersi algoritma soruları. 10 adet algoritma sorusu. Algoritma soruları ve cevapları. Algoritma ve akış diyagramları soruları ve cevapları.

1.Yüzlük sınav sistemine göre girilen vize ve final notuna göre başarı notunu bulan ve başarı notunun sonucunu harfli sistemde bularak bir öğrencinin not dökümünü listeleyen akış şemasını çizinizerek NOT. DAT dosyasına kaydediniz?
KRİTER: Girlen not 90 ve üzeri olursa AA, 80-90 arası ise BA, 70-80 arası ise BB, 60-70 arası ise CB, 50-60 arası ise CC , 50’den aşağı ise FF şeklinde gösterecektir.

2.Bir banka veznedarı gelen kişinin hesabından çekmek istediği vermek istiyor. Şu anda kullandığımız para küpurleri ile (100,50,20,10,5,1) kişiye para verecektir. Bunu nasıl en az sayıda küpur kullanarak yapabilir?


3.Tak-tak başlangıç hızı saatte 10km olan ve gaz- fren gibi donanımları olmadığı için yokuş aşağı giderken hızlanup yokuş yukarı giderken yavaşlayan bir araç. Tal-tak’larla düzenlenen yarışta birtakım değişik yokuşlar içöeren birkaç pist bulunmaktadır. Bu pistler programınıza girdi olarak verilecek sıra ile birbirine bağlı olacak ve ayrıca eğimleri de Tak-tak’ın hızlanması ya da yavaşlanması cinsinden verilecek. Sizden istenen Tak-tak’ınızın herhangi bir pistten başlatarak (siz tesbit edeceksiniz) bütün pistleri birer kez geçerek yarışı tamamlatmanız.Amaç yarışı bitirildiği anda yuksek hıza sahip olmak?4.Bir grup eşyayı, ağırlıkları mümkün olduğu kadar birbirine (mümkense eşit) iki gruba ayırmak istiyoruz. Eşyaları toplam sayısı n(1<=n <=100) olarak bir eşyanın ağırlığı w ise (1<=w<=250) tamsayı olarak belirtiliyor. İstenen işlemi gerçekleştirecek programı yazınız . Sonucun hızlı olarak bulunması gerekmektedir ; programın çalışma süresi değerlendirmeye alınacak?

5. n takım rarasında lig usulü yapılacak bir futbol şampiyonası düzenlenmektedir. Takımlar 1’den n’e kadar numaralanmıştır. Şampiyonada her takım her takım ile bir ve yalnız bir kez karşılaşacaktır. Karşılaşma turlarla yapılacak olup , n çift sayı ise tur adeti n-1 , tek sayı ise tur adeti n olacaktır?

6.Bir pastayı N eşit parçaya bölüyoruz . Verilen K kişiye bu parçalar (daha fazla bölünmeden) dağıtılacaktır. Herkes eşit miktarda pasta almak zorunda değilo. K=1 ‘den N’ye kadar kaç dağıtım şekli olabilir . Bütün dağıtım şekillerini tüm K değerleri için gösteriniz?

7.Bir işveren hesap kitap işi ile uğraşmamak için bir program hazırlatmak istiyor. Bu adam m adet adama n adet iş yaptırmak istiyor. Her adamın her işe ilişkin yeteneği farklı olduğundan farklı8 sürelerde sonuçlandırabiliyor. Programa girdi olarak hangi adamın hangi işi ne kadar saate yaptığı matris olarak verilecek. Amaç en kısa sürede bütün işleri bitirmektir?
8.Alavere- Dalavere seyahat şirketi, yolcularda en çok para albilmek için onları gereksiz yere uzun mesafelere taşımakta ve fiyatlarını mesafeye göre belirlemektedir. Bunu yaparken , yolcular kazandıklarını anlasın diye aynı şehire birden çok uğramamaktadır. Size karakterlerle belirtilen şehirler ve aralarındaki mesafeler(kilometre cinsinden) verilecek . verileri aldığınız dosyanın birinci satırdaki ilk rakam kaç şehir olduğunu (20’den az) , ikinci rakamda da kaç adet daha bilgi okunması gerektiğini verecektir. Bu işlemleri gerçekletirerek DALAVERE. DAT adlı dosyaya kaydediniz?9.Bir bilgisayar ağına bağlı belli sayıda okul bulunmaktadır. Bu ağ üzerindeki okullar arasında anlaşmalar yapılmıştır. Her okul , yazılım dağıttığı anlaşmalı okulların (alıcı okullar) bir listesini tutmaktadır. Okulların arasındaki anlaşmaya göre bir okul belli bir yazılım edindiğinde bu yazılşım o okulun tüm anlaşmalı alıcısı olması mutlaka B okulunun da A okulunun anlaşmalı alıcısı olduğu anlamına gelmez.
Yazacağınız programla , bir yazılımın tüm okullara ulaşması için en az kaç okula yollanması gerektiğini bulacaksınız?


10.Bu prıgramda amaç basit zeka testlerini çözmektir. Önce bir resmin ilk hali daha sonra da son hali , içindeki şekillerin birbiri ile ilişkileri cinsinden verilmektedir. Bundan sonra son halini bulacağınız resmin ilk hali verilecektir. Amaç ilk resmi son resms dönüştüren kuralları bulmak , bu kuralları uygulayarak yalnız ilk verilmiş olan resmin son halini keşfederek TEST. DAT adlı dosyaya kaydediniz?

Word belgesi olarak indir 42104525141_rar
Bu içeriğin geçmişi:
20 Mart 2010 20:58:43 tarihinde sendetiklat tarafından düzenlenmiş.
Anahtar kelimeler:


cerronim
Üye
cerronim

Puan: 1.5

cerronim şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 09 Kasım 2012 23:24:17 | # 1

bana çok acil iki dizinin toplamını veren akış şeması lazım yardımcı olabilirmisiniz?

Bu içerik henüz onaylanmadı.
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 15:12:43