Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

virüs ve antivirüs nedir?
astırmaadamı
Üye
astırmaadamı

Puan: 418

astırmaadamı şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 27 Temmuz 2010 13:24:33

virüs ve antivirüs nedir ? ne işe yarar? ne amaçla kullanılır, oluşturulur? bir virüs ya da antivirüs bizlerde yapabilir miyiz..?
Anahtar kelimeler:


sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 27 Temmuz 2010 15:48:46 | # 1

Virüsler de birer programdır ve diğer programların yapıldığı yöntemlerle yapılırlar. Yani bir programlama dili ile yazılırlar. (C++, Delphi, Assembly...) Ama diğer yazılımlardan farkı amaçlarının farklı olmasıdır. Virüslerin yazılma amaçları zarar vermek, bilgi toplamak veya sanal güç elde etmektir.

- Eğer bir virüs zarar verme amaçlı yapılmışsa işletim sisteminize, ağınıza veya donanımınıza zarar verebilecek ya da kullanılamayacak hale getirecek şekilde yazılır.

- Bilgi toplama amaçlı yazılmışsa insanların özel bilgilerini(özlük bilgileri, kredi kartı numarası şifresi gibi...) çalabilecek yetenekte yazılır.

- Bir vürüsün yazılma amacı yazan kişiye sanal bir güç elde ettirmek ise girdiği bilgisayarı kontrol altına alabilecek yetenekte yazılır.
Peki bilgisayarı kontrol altına almak ne iş yarar? Eğer bir virüs yazarsanız ve dünyada binlerce bilgisayara bu virüsü bulaştırırsanız binlerce bilgisayarınız olur. Tabi bu bilgisayarların internete bağlı olması gerekiyor.
Peki binlerce bilgisayar ne işe yarar? Mesela DDOS(Denial of Service) saldırıları bu şekilde yapılmaktadır. Binlerce, belki milyonlarca bilgisayar bir sunucuya aynı anda binlerce istek göndererek sunucunun cevap veremeyecek düzeye gelmesi ve sitelerin ulaşılamaması.
Veya elinizin altındaki binlerce bilgisayara iş paylaşımı yaptırarak ancak süper bilgisayarlarla yapılabilecek işler yapılabilir. Mesela brute-force tekniği ile 256 bit bir şifreyi kırmak gibi.

Virüslerin çeşitleri var. Dosya virüsleri, boot sektör virüsleri, makro virüsler, truva atları(trojan) gibi...
Bu çeşitlenme virüsün bulaşma yöntemine göre oluşmuştur.
Yani mesela boot virüsleri disklerin boot sektörüne bulaşır ve bilgisayar açılışında çalışır. Amaçları genellikle bilgisayara zarar vermektir.
Veyahut bazı virüsler disk üzerinde ayrı bir dosya olarak bulunur ve çeşitli yöntemlerle var olan dosyayı kullanıcıya göstermemeye çalışır.
Bu iki tarzda virüsler anti-virüsler tarafından kolay bulunabilen cinslerdir.
Ancak daha tehlikeli olan cinsler ise başka dosyalara bulaşarak yani kendi kodlarını bilgisayarda var olan bir dosyaya ekleyerek oradan çalışmayı sürdürebilen tarzda virüslerdir. Bu tarzda bir virüs bir sistem doyasına kendini entegre ettiğinde zaten her zaman için çalışmakta olan sistemin bir parçası içinde durur ve kolaylıkla yapması gerekenleri yapabilir.

Bu konu bu şekilde uzar gider. Virüsün tipi yapan kişinin oluşturduğu algoritmaya bağlıdır. Ne amaca hizmet edeceğine bağlıdır...

Antivirüsler ise virüsleri bulmak ve sistemden çıkartmak üzere yazılmış yazılımlardır. Antivirüs yazmak daha zordur. Çünkü tahrip kolay tamir zor. Yirmi adamın yirmi günde yaptığı bir binayı, bir adam, bir günde tahrib eder(yıkar).

astırmaadamı
Üye
astırmaadamı

Puan: 418

astırmaadamı şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 27 Temmuz 2010 17:34:29 | # 2

böyle mükemmel bir cevap için teşekkür ederim

sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 27 Temmuz 2010 19:33:59 | # 3

Rica ederim...

kubilayoral
Üye
kubilayoral

Puan: 227

kubilayoral şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Temmuz 2011 01:42:09 | # 4

Kedi ile fare gibi kavramlar. Virüs hastalık yayan bir fare. Antivirüste onu yiyen kedigulucuk

remir
Üye
remir

Puan: 20.5

remir şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 18 Aralık 2011 22:42:27 | # 5

burdan alıntı yapmak istiyorum. izniniz var mı?

sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Aralık 2011 16:19:12 | # 6

Kaynağı belirtmek şartıyla alıntı yapabilirsiniz.
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:30:03