Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Linux'ı tercih etmeniz için 10 farklı neden!
FuSHeR
Üye
FuSHeR

Puan: 403

FuSHeR şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 10 Ekim 2010 12:30:08


1. Linux işletim sisteminin “capcanlı” adı verilen teknolojisi sayesinde hardiskinize kurma derdine girmeden optik sürücünüz ve 512 MB’lik bir alan sayesinde Linux türevlerinden dilediğiniz birini seçip deneyebilirsiniz. Üstelik sorunsuz bir şekilde Canlı sürümleri bilgisayarınıza sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz. Ayrıca linux sürümlerinde hiç bir işetim sisteminde olmayan bir özellik vardır. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızın 1. masaüstünden dosya indirirken 2. masaüstünden faturalarınızı ödeyebilir, sohbetinizi yapabilirsiniz yada istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.
2. Linux formatı attığınız zaman diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi format sonrası onca vaktinizi ayırıp sizi program kurma derdinden kurtarırır. Format tamamlandıktan sonra işletim sisteminize: ofis, oyun, anlık mesajlaşma, firefox, e-posta istemcisi veya geliştirme ortamları gibi paket yazılımları arayıp kurma derdinden kurtulursunuz.
3. Linux özgür ve esnek bir işletim sistemidir. Kullanıcıları yani sizleri geiştiricilerin ve dağıtıcıların eline mahkum etmez. Linux yazılımlarının hemen hemen hepsinin alternatifi bulunmaktadır. Üstelik bu işletim sistemlerini kurmak yanlızca 1-2 dakikanızı alır.
4. Linux artık günümüzde çoğu standarda uyumlu hale getirilmiştir. Ayrıca günümüzde bir çok popüler uygulamacılar artık linux adına uygulamalarını üretmektedir.
5. Linux anlayacağınız üzere kararlı ve güvenlidir. Bilgisayarda neler yaptığınızı görmek için yeniden başlatmanız gerekmez bunu yerine yenilenen uygulamaları başlatıp çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı yönetici hakları sadece ihtiyaç duyulduğu zaman çalıştırıldığı için sistem dosyalarına erişme, silme, değiştirme gibi işlemleri kullanıcıların haberi olmadan yapamazlar. Bu yüzden dolayı linux güvenlidir ve virüs üreten kişiler linux’u hedef alamazlar. En azından şimdilik.
6. Linux sayesinde kodlama ile, programlama ile uğraşıyorsanız, ek program kurmanıza gerek yoktur. C/C++, PHP, Python, Java ya da Ruby gibi dillerin programları kurulum listesinde yer almaktadır.
7. Linux görselliğe çok önem verir ve en güzel, en janjanlı işletim sistemi olarak karşımıza çıkar. Masaüstü ortamlarında öntanımlı olarak sağlamış olduğu görsel efekt motorları sayesinde düşük sistem gereksinimi kullanarak göz kamaştıran efektleri kullanmanızı sağlayarak monotonluktan uzak bir işletim sistemi kullanmanızı sağlar. Ayrıca Look’n Glass gibi kullanılan gerçek 3D masaüstüleri kullanmanıza olanak sağlar.
8. Linux’un diğer açık kaynak projeleri ile arası çok iyidir. Bu yüzden dolayı windows uyumlu oyunların/programların linux ortamında çalışmasını sağlayan bir WINE projesidir. Düşük boyutlu ve ücretsiz olan bu yazılım sayesinde photoshop gibi yazılımları ve popüler oyunları linux üzerinde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.
9. Çoğu kişi format attığı zaman bilgisayarın driverlerını yüklemekten üşenir yada güncel driverları indirip bilgisayarına kurmaktan üşenir. Bu yüzden dolayı linux işletim sistemlerinde format sonrasında bilgisayarınıza ait driverlar otomatik olarak bulunarak sisteminize kurulur. Ayrıca bu işlemleri 64 bit işletim sistemlerinde de gerçekçekleştirebilir. Çünkü Linux diğer işletim sistemlerinden çok çok daha önceden 64 bit mimarisine geçmiştir ve sürücüler bu mimari altında sorunsuzdur.
10. Linux açık kaynak ve özgürlük felsefesi ile yoğrulmaktadır. Bu sayede kodlarının binlerce satırı uzman geliştiricilerin denetiminden geçer. Hemde isteklerinize uyacak bir şekilde tekrardan düzenlenir. Bu yüzden dolayı günümüzde binlerce amaca hizmet etmesi için bir çok ücretsiz yazılımı bulunmaktadır.

KaynakBağlantı dışarı gidiyor


h4yfans
Üye
h4yfans

Puan: 150

h4yfans şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Kasım 2010 20:27:25 | # 1

ben söyleyeyim kısaca.
ücretsiz ve virüs bulaşma gibi bir sorun yok.

kubilayoral
Üye
kubilayoral

Puan: 227

kubilayoral şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Temmuz 2011 00:52:44 | # 2

Tercih etmemeniz için iki neden;

-Uyumsuz driverler
-Uyumsus programlargulucuk

mahonick
Üye
mahonick

Puan: 1768.5

mahonick şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 03 Aralık 2011 00:03:30 | # 3

ücretsiz olduğu doğru ama virüs var ya da yazarsan virüs olur..!gulucuk
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:29:44