Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

Hotmail ekibi kendinizi e-posta dolandırıcılıklarından korumanıza yardımcı olacak 5 İpucu sunuyor
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 02 Mayıs 2009 16:00:25

1) Kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara karşı dikkatli olun.

Adınızı, doğum tarihinizi, sigorta numaranızı, e-posta kullanıcı adınızı, e-posta parolanızı veya diğer kişisel bilgileri soran bir e-posta, kimden gelirse gelsin, çok büyük bir olasılıkla dolandırıcılık amacıyla gönderilmiştir.

Herhangi bir nedenle bu tür bir e-postanın gerçek olabileceğini düşünüyorsanız, e-postayı yanıtlamayın veya hiçbir köprüyü tıklatmayın; bunun yerine web URL'sini kopyalayıp yapıştırın ve iletişim bilgilerini almak üzere ilgili şirketin web sitesine gidin. E-postanın gerçek olduğunu doğrulatmak için şirketin destek kanallarını kullanmaktan çekinmeyin.

2) Şüpheli görünen e-postaları dikkatle okuyun.

Kötü yazılan, yazım hataları bulunduran ve "bu bir şaka değil" veya "bu iletiyi arkadaşlarınıza iletin" gibi ifadeler içeren e-postalar, genellikle dolandırıcılık amaçlı e-postalardır. Bazen şirket adları veya markalar yanlış yazılır veya küçük hatalar içerir; örneğin Windows Live™ Hotmail yerine Windows Hotmail kullanılır.

3) Hotmail parolanızı koruyun.

Hotmail hesabınız için 7 karakterden daha uzun, büyük/küçük harfleri, sayıları ve @ veya # gibi özel karakterleri bir arada bulunduran güçlü bir parola oluşturun. Parolanızı düzenli aralıklarla değiştirmek de iyi bir uygulamadır.

Microsoft Müşteri Destek biriminden tıpkı benim gibi, parolanızı değiştirme isteğinizin onaylandığını bildiren bir ileti alırsanız ve son zamanlarda parolanızı değiştirmediyseniz, bu durum birilerinin Hotmail hesabınıza erişim izni elde etmeye çalıştığının işareti olabilir ve bu durumda da parolanızı hemen değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için ya http://account.live.comBağlantı dışarı gidiyor adresine gidin ya da Hotmail'de Seçenekler'i tıklatın ve daha sonra Kişisel Bilgilerinizi Görüntüleyin ve Düzenleyin. Yeniden oturum açmanız istenir. Bunu yaptıktan sonra, üst tarafta adınızın altında bulunan "Parola sıfırlama bilgileri" seçeneğini arayın. Her ikisi de ele geçirilmiş olabileceğinden hem parolanızı hem de Gizli Soru/Gizli Yanıtınızı değiştirin.

4) Harekete geçin!

Birisinin Hotmail hesabınıza eriştiğini düşünüyorsanız, Windows Live ID oturum açma sayfası sahte görünüyorsa veya yetki vermediğiniz bir parola değişikliğini onaylamanızı isteyen şüpheli bir e-posta aldıysanız, yukarıdaki yönergeleri kullanarak hemen parolanızı değiştirin veya şu adrese gidin: http://account.live.comBağlantı dışarı gidiyor

5) Yeni dolandırıcılıkları belirlememize yardımcı olun.

Hotmail'in tam sürümünü kullanıyorsanız "Önemsiz" seçeneğinin yanındaki açılır kutuyu seçip ardından "Kimlik avı dolandırıcılığını bildir" seçeneğini tıklatabilirsiniz. Kesinlikle gönderene yanıt yazmayın.
Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Windows Live Hotmail Ekibi

*Kimlik avı - Gerçek görünen e-postalar kullanarak şüphelenmeyen kişileri sahte bir web sitesini ziyaret etmeye ikna etme işi olarak tanımlanır. Bu esnada zaman zaman gerçek şirketin logosu da kullanılarak kredi kartı numaranız, parolalarınız, hesap verileriniz ve diğer bilgiler gibi değerli kişisel bilgileriniz elde edilmeye çalışılır.
scripter
Üye
scripter

Puan: 344

scripter şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 01 Ekim 2010 17:25:58 | # 1

Hotmail, özellikle xss saldırılarının önlenmesine yönelik, diğer e-posta servislerine istinaden daha belirgin adımlar attı.

Carizmatic
Üye
Carizmatic

Puan: 99.5

Carizmatic şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 20 Ekim 2010 15:04:31 | # 2

Hotmail her alanda en iyi hizmeti verebilen bir sistem ve gayette memnunum güzel bir içerik teşekkürler

h4yfans
Üye
h4yfans

Puan: 150

h4yfans şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Kasım 2010 19:11:07 | # 3

bir yerde hotmail.com.tr olan maillerden korkun diye okunuştum. ama tabi hepsinden de değil.

kubilayoral
Üye
kubilayoral

Puan: 227

kubilayoral şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 20 Temmuz 2011 23:18:38 | # 4

Valla ben mailde önemli evrak saklanmaması taraftarıyım pek güvenli gelmiyor bana.
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 13:24:36