Üye ol
Şifremi unuttum | Onay kodum gelmedi
Yardım

KVM ile VirtualBox'ın Çalışmaması
sendetiklat
Sahip
sendetiklat


sendetiklat şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 01 Şubat 2010 17:12:15

Geçenlerde bilgisayarıma Ubuntu'yu kaldırıp tekrar kurmuştum. Ubuntu'yu kurduktan sonra en çok kullandığım programlardan birisi olan VirtualBox'ı da kurdum. Bir sanal makina oluşturdum ve makinayı çalıştırdığımda şöyle bir hatayla karşılaştım:

XP sanal makinesi başlatılamadı.

VirtualBox can’t operate in VMX root mode. Please disable the KVM kernel extension, recompile your kernel and reboot (VERR_VMX_IN_VMX_ROOT_MODE)._


Bu hatanın sebebi makinede KVM çekirdek(kernel) modülünün yüklü olması ve VirtualBox'ın bu modül ile çakışması. KVM modülü bir kernel güncellemesi ile de gelmiş olabilir. Ben Ubuntu 9.10'u kurup tüm güncellemeleri yapıp ondan sonra VirtualBox'ı kurmuştum. KVM belki CD içerisinde vardı belki bir güncelleme ile geldi. Tam olarak hatırlamıyorum...

Çözüm olarak KVM çekirdek modülünü sistemden kaldırmak gerekecek.
1) Öncelikle şu komut ile yüklü olan kvm modülünün ismini bulun:
lsmod | grep kvm_

İşlemciye göre modül farklılık gösterebilir. Bu yüzden yukarıdaki komutla modülü bulmak lazım. Mesela bende kvm_intel yüklüymüş. İşlemcim Intel çünkü.

2) Daha sonra rmmod komutu ile modülü silmek gerekli.
sudo rmmod kvm_intel_

Bende kvm_intel modülü yüklü olduğu için komutu yukarıdaki şekilde yazdım. Sizin lsmod | grep kvm ile bulduğunuz modül ismini yazmanız gerekli. (Bu komutu çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmez. )

Artık sanal makinenizi başlatırsanız hata almadığınızı göreceksiniz.
Anahtar kelimeler:


darkman
Üye
darkman

Puan: 11.5

darkman şu anda çevrimdışı
Gönderilme Tarihi: 19 Şubat 2010 17:33:13 | # 1

Merhaba.
bu sudo rmmod kvm_intel komutunun işlevi bilgisayar her yeniden başlatıldığında geçersiz oluyor. Yani bu komutu bilgisayarı her yeniden başlattığımda yazmam gerekiyor. Buna bir çözüm yok mu?
Sayfalar:
[1]
1.3.0
Kullanım Şartları - İletişim - Öner
29 Temmuz 2014 Salı 15:06:11